Har ni läst MittMedia-journalisten Lisa Selins artikel om Kramfors kommuns framtagande av en ”mental karta”?
Ett citat från artikeln:
”Strax över 200 konsulttimmar till en kostnad på 165 000 kronor inklusive moms. Minst så mycket har ”Framtidsbygget” lagt ned på att skapa en ”mental karta” över Kramfors kommuns invånare.
– Genom strukturerade djupintervjuer har vi frågat vart man bor, hur man reser och vilken koppling man har till olika platser, säger Andreas Gylling projektledare på samhällsavdelningen i Kramfors kommun.”
Det här skrev vi om redan i februari.
Då inbakat i ett inlägg om företagarkvällen och det faktum att kommundirektörsfru Stina Haglund var nominerad till årets normbrytare.
Det är nämligen hennes konsultbolag YourWill som haft uppdraget att, bland annat, ta fram den mentala kartan.
Stina Haglund har fakturerat Kramfors över 1 Mkr för flummeritjänster. Medborgardialoger, legobyggande, mentala kartor, … Nedan bildbevis på inblandningen i den mentala kartan.
Kommunernas parasitära påhäng i form av tjänstemannafrälsen förtar sig inte. Uppfinningsrikedomen är närmast oändlig när det gäller att fakturera tjänster som intet producerat.
Men varför dyker detta upp i MittMedia först nu? Tidningens ärkesocialist Gregor Flakierski har ju i positiva ordalag beskrivit och fotodokumenterat flummeriet redan – se bild:
Man undrar om det blir tryckt stämmning på redaktionen nu?
Nåja. Lisa Selin har många år kvar. Flakierski sjunger på sista versen.
Vill man vara riktigt elakt spekulativ, så kan man fråga sig om de trötta journalisterna på MittMedia börjar rädas Bonnierknivens kalla stål. För kom ihåg att Bonniers utgift för köpet av MittMedia ska tillbaka till ägarna. Det enda sättet är att skära ned på journalister. I den dansen kanske vissa finner det angeläget att helt plötsligt börja göra sitt jobb.
Vi vill ha mer journalistik från Lisa Selin av det slag länkad artikel visar. Och vi vill ha mindre av Gregor Flakierskis inställsamma och politiskt färgade låtsasjournalistik. (Och för den som känner till Flakierski sedan tidigare så kan det påpekas: kulturetablissemangets medlemmar ska överhuvudtaget inte vara journalister, det är direkt olämpligt).
Om någon vet vem som är Stina Haglunds välgörare i Kramfors – hör av dig till bloggen.

