Site icon

Knivhöggs i rumpan på Stora torget – rättegång den 21 mars

Förra nyårsafton (2020) knivhöggs en yngre man i hand och rumpa på Stortorget i Övik. Nu åtalas en 23-årig man för dådet.

Allehanda har tidigare skrivit om fallet under rubriken Fest i Ö-vik spårade ur – man knivhuggen i rumpan, men som det verkar inte när knivdådet begicks, utan först när åklagaren lämnade in stämningsansökan i maj 2021. Hasse Tavér beskriver utförligt hur knivhugget utdelats i fyllan och villan, för att sedan – på ett nästan lite gulligt sätt – avsluta artikeln med meningen ”Den nu åtalade mannen ångrar det som skedde på nyårsafton”.

Använder man det man har mellan axlarna till vad det är ämnat för, så inser man att Hasse Tavér inte vet ett smack om vad den åtalade ångrar och inte. Han återger ett löst påstående från en person som ska ställas till svars i ett brottmål. Den åtalade har allt att vinna på att bedyra sin ånger. Och Tavér hjälper till. Det var ju bara en liten knivsticksolycka.

Mannen har tidigare fått ett strafföreläggande för narkotikaanvändning:

1500 kr för tramadol- och cannabisbruk. 800 kr för att slänga en fimp på gatan (ny lag från årsskiftet). Återstår att se hur knivhugg i rumpan straffas.

Rättegång hålls i Härnösand den 21 mars.

Notera att man kan hugga någon i arslet med kniv, gripas samma kväll, friges inom 48 h och sedan vandra fritt i 15 månader i väntan på rättegång. Sverige i ett nötskal. I ett friskt land hade vederbörande ställts inför skranket inom loppet av några dagar och, om dömd, förpassats in i fängelse omedelbart.

Exit mobile version