Site icon

Överfallsmannen ny i Sverige: norsk medborgare – född i Afghanistan

Bild: Screenshot av häktningsframställan.

Den man som tidigare gripits och sedan anhållits som misstänkt för flera överfall i Örnsköldsvik – av Allehanda döpt till ”Nygatanmannen” – har nu häktats. Av häktningsframställan framgår att mannen är medborgare i Norge samt att han häktas som misstänkt för flera fall av misshandel, ett fall av grov misshandel, ett försök till mord samt ett fall av olaga hot.

Enligt folkbokföringsregistret hos Skatteverket invandrade mannen till Sverige från Norge så sent som i mars förra året. Han har under sin tid i Sverige varit folkbokförd på en adress ett stenkast från Höglandsskolan.

Överfallsmannen är dock inte född i Norge. Han är född i staden Uruzgan i Afghanistan. Såvitt GÖ har kunnat utröna, har polisen valt att inte gå ut med ett signalement på gärningsmannen. Inte heller Allehanda, som intervjuade offer före mannens gripande, har gett ett signalement såvitt GÖ har kunnat se.

Man kan fråga sig varför.

Exit mobile version