Site icon

Löfven avlägger sin kyrkliga röst varsomhelst

Bild: Granskning Örnsköldsvik

Stefan och Ulla Löfven har nu avlagt sina röster i kyrkovalet. Det skedde tillsammans med partisekreteraren Tobias Baudin i lilla församlingssalen i Oscars församling på Östermalm i Stockholm. Ett pressmeddelande från Socialdemokraterna bjöd in massmedia till spektaklet. 

Paret Löfven har skyddade personuppgifter och det går inte att ta reda på var de är folkbokförda. Sedan länge har det varit troligt att de bor på Östermalm. Nu pekar ytterligare en pusselbit i den riktningen. Tobias Baudin – norrbottning – bodde länge i Stockholms innerstad. Minst sedan 2011 enligt tillgängliga uppgifter. Sedan november förra året är han dock folkbokförd i Sundbyberg. En gång i tiden en arbetarförort. 

En 2 ROK på 46 kvm i flerfamiljshuset hos hyresvärden Willhem som Baudin är inhyst i, har en månadshyra på dryga 12 000 kr. Paret Baudin bor i 3 ROK på 85 kvm. 

Det är inte ensamt där på Östermalm för paret Löfven. I samband med att Löfven avgick som partiledare och statsminister, meddelade han också i en intervju att han inte kommer att flytta “hem”. Vännerna fanns i Stockholm. En av dem är Anders Sundström. Tidigare socialdemokratiskt kommunalråd i PIteå, näringsminister och riksdagsledamot. Sedermera kapitalist och nu i full färd med att kröna karriären med gröna fiaskon. Anders bor också på Östermalm. Han är gift med Anna Hallberg. En tomboll som Stefan Löfven utnämnde till utrikeshandelsminister 2019. 

Enligt Wikipedia blev Stefan Löfven centralt anställd som förhandlingsombudsman i föregångaren till IF Metall någon gång under 1995. Tre år senare upphöjdes han till internationell sekreterare. Det är vid denna tid han folkbokför sig i Stockholm, gissar vi. Om inte minnet spelar oss ett spratt så avsade sig Stefan Löfven sina politiska förtroendeuppdrag i Örnsköldsviks kommun runt 1997. Han var då 40 år gammal. I snart 30 år har han bott i Stockholm. Växt upp gjorde han i Sollefteå kommun. 

Är det sommarstugeinnehavet som gör att han betraktas som Öviksbo? Förvirrade äldre socialdemokratiska väljare i Örnsköldsvik lever i tron att människor som sedan decennier framlever sina liv 55 mil bort i överklassreservat, är deras välgörare och frälsare.

Ja, det går inte att låta bli att återkomma till detta varje gång den gamle fackpampen tittar ut i offentligheten från sitt bekväma Östermalmsliv. 

Den brittiska journalisten David Goodhart myntade begreppen ”Somewhere/Anywhere” för att förklara en ny skiljelinje i det brittiska samhället, som skiljer mellan människor som känner stark förankring i en viss plats (Somewhere) respektive de som är mer rörliga, kosmopolitiska och identifierar sig med universella värden (Anywhere). 

Anywhere-gruppen, ofta högskoleutbildade med kvalificerade jobb i storstadsområden, tenderar att värdera förändring och autonomi, medan Somewhere-gruppen, som utgör en större del av befolkningen, prioriterar stabilitet, gemenskap och tradition.

Även om Stefan Löfven saknar högskoleutbildning och bara är en av ack så många anywhere-människor som har eller har haft betydande politisk makt, så går det att i ett bredare perspektiv påstå att idag domineras somewhere-människorna av den andra gruppen. Det är ett förhållande som är ett slags lackmustest på det politiska systemets tillkortakommanden. Volatila, karriärkåta, anywhere-människor sitter på makten och härligheten. Somewhere-människorna bär kulturen. 

Kom ihåg: när Reinfeldts nya moderater börja predika “flytta till jobben” så var det inget nytt. Socialdemokratin hade redan ett kvartssekel tidigare satt folkförflyttningspolitken i system. 

Varför skulle jag frukta under olyckans dagar,
när mina förföljares ondska omger mig?
De litar på sina ägodelar
och berömmer sig av sin stora rikedom.
Men sin broder kan ingen friköpa,
eller ge Gud lösepenning för honom.
För dyr är lösen för hans själ
och kan ej betalas till evig tid,
så att han skulle få leva för alltid
och inte se förgängelsen.
Ty man ser att de visa dör,
att dårar och oförnuftiga går under liksom de
och måste lämna sina ägodelar åt andra.
De tror att deras hus skall bestå för evigt,
deras boningar från släkte till släkte.
De uppkallar jordagods efter sina namn,
men mitt i sin härlighet
har en människa ingen beständighet,
hon är lik djuren som förgås.

[Del av Psaltaren 49]

Exit mobile version