Vi har många gånger återkommit till kommunens stolliga målsättning att invånarantalet år 2030 ska ha nått 65 000. Och alla dessa invånare ska vara ”nyfikna”.
År 2020 minskade befolkningsmängden och kröp under 56 000 till 55 807.
Idag släppte SCB sin befolkningsstatistik för 2021 och vi kan därför meddela att befolkningen nu ökar igen. Till hela 55 823. En ökning med 16 personer.
Med den ökningstakten kommer det ta 574 år att nå målet.
Tittar vi istället på hur mycket invånarantalet måste öka per år fram till 2030, för att nå 65 000 invånare, så är den siffran 1020 invånare/år.
Det föddes 560 barn i kommunen förra året (290 pojkar och 270 flickor). Samma tid dog 657 invånare. Tar vi detta födelseunderskott i beaktande och räknar med att det kommer ligga på samma nivå årligen fram till år 2030, så måste nettoinflyttningen till kommunen ligga på 1117 personer årligen, nio år i rad.
Enkla slutsater:
Politiker är korkskallar, som lever i en fantasivärld. Inga normala människor med en gnutta sunt förnuft och förmåga till kritiskt tänkande, skulle hitta på något så förbannat korkat som att kommunens invånarantal skulle växa till 65 000 år 2030.
Det stora bostadsbyggande som Allehanda återkommande rapporterar ska ske de närmaste åren i centralorten, är antingen blåsande av varmluft – osant skitpladder – eller något som kan realiseras endast genom en veritabel exodus från landsbygden. Vi får hoppas att det är det förstnämnda.

