Site icon

Fiskkrisen

Mycket kort, men viktigt inlägg.

Köpmanholmenbaserade yrkesfiskaren Manjula Gulliksson intervjuas i Sveriges Radio P4 om situationen med sviktande och kraschade fiskbestånd i Kvarken.

Lyssna! Länk.

Kvarken är i ett bedrövligt skick och massmedia behandlar saken med nära nog en axelryckning. Vi lever i tidevarv där unga människor luras att tro att vi är ett miljömässigt föredöme, men där vi istället förvandlas till ett energihorhus för utländska kapitalister att plundra och där vi förött hav såväl som skog. Nu ska både skog och hav dessutom utstå en massiv vindkraftsutbyggnad.

Det är tragiskt alltihop.

5000 fler ska vi bli ljög det falska kommunalrådet Per Nylén på Allehandas debattsida i en insändare häromdagen. Inte kommer det ske genom födslar och låt det för tusan inte ske genom invandring. Och vem vill flytta till ett politiskt sammanhang där utländskt ägda fabriker är viktigare än kommunmedlemmarnas livsmiljö? Där man fäster större vikt vid kulturhus och hbtq-certifiering, än vid vägunderhåll och kommunens kärnuppgifter? Där det snart är val, men politisk debatt värd namnet helt lyser med sin frånvaro?

Skulle ändå en massiv inflyttning från andra delar av Sverige komma till stånd – vilka småkommuner är det då vi skall bidra till att utarma och låta gå sotdöden till mötes? Vilka samhällens unga ska vi stjäla?

Idioterna måste väck!

Exit mobile version