Bloggen erfar att nu på onsdag sammanträder den för Umeå, Övik, m.fl. kommuner gemensamma Överförmyndarnämnden och ett av ärendena är att ta ställning till förvaltarens försäljning av Arne Gavelins fastigheter.
Det skall röra fyra fastigheter. Två hyreshus i Bredbyn och två skogsfastigheter, varav en är Järvsberget. Om nämnden godkänner försäljningarna så förlorar Arne Gavelin lagfarten. I gengäld erhåller han i formell mening pengar i form av köpeskillingarna. Men han kommer inte att få disponera dessa pengar eller bestämma vad de skall användas till – det ser hans förvaltare Linda Walegren (anställd på Optio AB) till. Eftersom Arne Gavelin är satt under förvaltarskap har han inte tillgång till sina egna bankkonton.
Rykten gör också gällande att köparen av Järvsberget är en i kommunen känd person. Går försäljningen igenom så förutspår vi att en smärre bomb kommer att brisera.
Öviks ledamöter i Överförmyndarnämnden framgår nedan:
I kommunens förtroendemannaregister finns kontaktuppgifter. Se mer här.
Glöm inte att förhandling om Arne Gavelins förvaltarskap hålls i Härnösand på tingsrätten den 2 december. Vi försöker bära i minne att återkomma med exakt tid och plats.

