Skriv testamente. Vi menar det verkligen. Skriv testamente.
(Skriv också en så kallad framtida fullmakt. Vad det är återkommer vi till i framtida inlägg.)
Om du lämnar jordelivet och saknar arvingar, men inte har skrivit testamente, så tar staten din kvarlåtenskap och ger till Allmänna Arvsfonden. Wikipedia beskriver det väl:
”Allmänna arvsfonden är en svensk statlig fond, instiftad av riksdagen 1928, dit medel tillfaller från de dödsbon som inte har någon arvinge, alltså när det varken finns någon släkting närmare än kusin eller något skrivet testamente. Föreningar och andra ideella organisationer kan söka projektstöd ut fonden. Projekten ska vara av ideell karaktär till förmån för barn, ungdom och personer med funktionsnedsättning. Hela Fonden förvaltas av Kammarkollegiet, och det är den myndighet som handlägger och föreslår vilka projekt som ska få stöd.
Myndigheten Arvsfondsdelegationen beslutar sex gånger per år om vilka projekt som ska få stöd och följer upp dessa projekt. Delegationen ser också till att erfarenheterna från verksamheten sprids och informerar om arvsfondens ändamål och medlens användningsområde. Delegationen har sju ledamöter som utses av regeringen och ordförande sedan år 2016 är Håkan Ceder. Cirka 400 projekt får varje år stöd ur Allmänna arvsfonden. År 2015 delades 642 miljoner kronor ut.”
Ovan framgår att i svensk lagstiftning är kusiner de mest avlägsna släktingar som har arvsrätt.
Allehanda skrev i fredagstidningen om hur bangolfen i stan skall ersättas med ”äventyrsgolf”. I förbifarten omnämns att minigolfklubben fått ca 2,5 Mkr i bidrag från Allmänna Arvsfonden och att ”[klubben] ska bearbeta kommunen” vad avser övrig finansiering.
Frågor som inte intresserar journalisten är: finns det efterfrågan på äventyrsgolf? Om det gör det, varför finansieras inte anläggningen kommersiellt?
Skriv testamente. Annars kan din kvarlåtenskap mycket väl gå till att subventionera äventyrsgolf.
(Förslag på reformering av Allmänna Arvsfonden: De dödas kvarlåtenskap bokförs på den kommun de var folkbokförda i vid sin död. Projekt som söker pengar kan bara få bidrag ur den pott som tillhör den kommun där projektets huvudman har sitt säte. Bidrag ges endast till projekt som syftar till att ge social hjälp, vård eller omsorg.
Den som vill läsa mer om Allmäna Arvsfonden ur ett kritiskt perspektiv, rekommenderas denna och denna artikel.)
Fler inlägg
S-glädje när världens största diktatur etablerar fabrik i Timrå
Björnapensionär vinner miljon på lotto
Holmen Skog och älgjakten