[Sossarna har ett obrutet maktinnehav i Örnsköldsviks kommun sedan dess bildande i början 70-talet. Före dess dominerade partiet i de mindre kommuner som slogs ihop och bildade storkommunen. På riksnivå har partiet helt dominerat regeringsmakten under efterkrigstiden och fram tills idag.
De politiska budskap som ett sådant parti krystar ur sig – särskilt inför ett stundande val – bör betraktas i ljuset av ovan. Det gör vi i ett antal inlägg. Vi har tagit S-budskap från enskilda kandidater i kommunvalet, som Socialdemokraterna i Örnsköldsvik har postat på sin Facebooksida.]
#1

Några naturliga frågor infinner sig med anledning av ovan budskap.
Vad för typ av samverkan och mellan vilka då?
Vad betyder ”socialt utanförskap”? Varför använder ni inte ett språk som vanligt folk utanför kommunbyråkratin förstår?
Ni tycker er se ett problem och anser er ha en lösning. Varför löste ni inte detta för 50 år sedan? 30 år sedan? 10 år sedan?
Jag håller till viss del med.
Folket i ÖRNSKÖLDSVIK KAN BÄTTRE än vad dessa s.k. politiker kan, och det kan ingen säga emot.
Politikerna som skapat den sits Sverige idag befinner sig i bönar och ber om 4år till !!! Helt sjukt.
Tycker man att Sverige fungerar bra som det är, DÅ skall man rösta på något av de nu sittande partierna.
De kommer garanterat inte att skapa ett bättre samhälle, tvärtom så har de planer (globala) som skulle få den mest inbitne CCP-ledare att bli avundsjuk.
På tal om avundsjuka så är USAs censurivrare mycket avundsjuka på Sveriges höga grad av censur och folkkontroll och de kämpar själva på med just Sverige som förebild.
Dagens politiker har fattat beslut om att stänga av elen för ett antal Svenskar i höst/vinter TROTS att Sverige just nu är Europast största leverantör av EL !!??!!!………
Att vara EUs största leverantör av el men inte ha ström till sitt eget folk är så bakvänt och fel det bara kan bli.
Väldigt konstigt med tanke på att POLITIKERNAS JOBB är att se till så SVENSKA FOLKET som är deras chefer kommer i första hand, tråkigt nog lyder dom under den “Globala Eliten” och skiter totalt i Svenska folket.
Och om det inte skulle vara nog med probleminvandrare i Sverige redan nu så vill Centern ta in 40 miljoner invandrare till….
ALLA nu sittande partier är av samma skrot och korn och inget av dom kommer att göra det bättre för Svenska folket oavsett hur mycket dom lovar, Det har dom bevisat gång efter annan under så många decennier att ingen vid sunt förnuft kan tro på någonting de säger/lovar.
Som sagt, trivs man med samhället av idag så röstar man på något av de nu sittande 8 partierna.
Du som inte trivs med dagens Sverige utan vill ha ett land där du kan känna dig både trygg och fri, rösta på dig själv.
Mvh
Mycket Less
KNAPPTRYCKARE
👏🏻💪🏻