Vi nås av denna information:
Stina Haglund håller föredrag för gymnasisterna på Höga Kusten gymnasium (f.d. Mikael Elias) om hållbart företagande. Som synes ges Stina Haglund en grandios presentation. UF är förkortning för ”ungt företagande” eller någon variant på detta.
Kommundirektörens fru påstås ha ”byggt upp flygplatsrestaurangen” på den kommunalt ägda flygplatsen.
Det här är så bisarrt. I kommunen finns ett tresiffrigt antal intressanta företagare. Men de bjuds inte in. Istället är det låtsasföretagarnas okrönta drottning och noblessens första dam som blir gymnasisternas första kontakt med näringslivet.
Här kommer några alternativa förslag till nästa gång:
Hägglunds bjuds in att berätta bandvagnens historia och dess betydelse för industriell utveckling i Örnsköldsvik.
Företrädare för processindustrin ger bakgrund och nuläge för cellulosaförädlingen.
Krögare ger föreläsning om hur man marknadsför och driver restaurang- och klubbverksamhet.
En self made man som mannen bakom Gummigrossen ges möjlighet att beskriva sin resa från start till framgång (tack för att du följer bloggen!).
Beijer håller föreläsning på temat: trender i byggvaruhandeln.
En underentreprenör i skogstjänstbranschen föreläser på temat ”livet i en skördare”.
Kustfiskare förklarar för- och nackdelar med laxfällan.
Begravningsbyrån från a till ö.
Elinstallatörens fallgropar.
Redovisningens abc sett ur en revisors synvinkel.
Traktor, ensilage och mjölkrobot – bonden på 2000-talet.
M.m.
Riktiga företag. Verkligheten.
Ja, hon, Stina Haglund alltså, verkar inte vara upptagen med riktigt arbete under veckans dagar, typ löneanställning inom vård,skola och omsorg.
Nej, hennes vardag verkar vara fylld av att konstruera “hittepå” jobb, av de mest spektakulära slagen. Ringer runt och erbjuder “strunt”, fast med andra ord.
Alltid är det någon dumjävel till rektor, företagare eller kommunal underhuggare inom kommunen som saknar egna idéer och befinner sig i paniktillstånd inför en planerad studie- temadag och nappar direkt för att fylla dagen med vad man tror, “något meningsfullt”. Tre dagar efter, när “struntet” är avklarat kommer en saftig räkning, i runda slängar 30.000 kr. Ja, hon kan hon, hon Haglund. Charlataner har alltid funnits och kommer alltid att finnas.
Du vågar inte själv vara öppen med vem du är men hänger ut att någon följer din blogg. Dubbelmoral och fegt men typiskt för en rättshaverist.
Och du känner tydligen att du vill vara anonym när du skriver det.
Ja det är ju inte jag som kritiserar allt och alla i en blogg.
Om “allt och alla” är denna blogg för dig, så lever du i en liten värld.
Du har, anonymt, fått spilla ditt hjärta om vad du tycker om bloggen, vilket är mer än vad vissa får i ÖA om ÖA. Vill du kommentera mer, välj ett annat ämne.