Utbetalningarna av socialbidrag fortsätter att öka. Under veckans sammanträde för Humanistiska nämnden, avrapporterades statistik för maj månad. Utbetalningarna summerades under månaden maj till 5 190 169 kr.
Nedan syns utbetalningarna från 2016 till 2019 för maj månad:
Antalet hushåll som uppbär socialbidrag ökar också:
Både den totala utgiften och antalet hushåll ökade från april till maj 2019:
Så här fördelas utbetalningarna i maj på olika hushållsstorlekar:
Asylsökande, så kallade flyktingar, flyktingbarn, välfärdsimmigranter. Tiggare. Alla vill till Sverige för att bli försörjda. Inte arbeta, och försörja sig. Arbeta kan den göra, den som vill.
I vårt bostadsområde som består av ca 20 st lägenheter så är förhållandet svenska namn kontra utländska namn+inga namn alls på brevlådorna ca 13 svenska + 7 med utländska namn eller inga namn alls på postboxarna. Jag fick idag en avi från transportstyrelsen i postboxen. Samma efternamn som jag men med utländska förnamn. Konstigt. Men eftersom jag är en rättskaffens man så gick jag över till den andra portuppgången och kollade upp han fanns bland postboxarna men det gjorde han ju inte heller. Men kom på att min granne har en son som springer lite titt som tätt i vår trappuppgång och brukar fulparkera på gästparkeringen lite nu och då. Så jag öppnar kuvertet och ser att mannen ifråga har köpt en bil med samma märke och skylt som jag lagt märke till flera gånger. Då såg jag ett postfack utan namn och stoppade helt enkelt in avin där. Då kom jag på hur dom gör för att etablera nya hyreskontakt och få sina hyreskontrakt. Så vitt jag kan se så står kommunen för ca 35 % av hyrorna till vår hyresvärd just nu. En annan sak är att om man synar lägenheterna från utsidan så är gardinerna nere hela dygnet och vår grannes dotter som jag tyckte jag hade en bra kontakt med innan hennes så kallade “plastpappa” åkte hem till hemlandet i två månader. Jag tyckte att jag hade en bra koll på dom men när mannen var i sitt hemland så sprang det i dörrar dygnet runt och olika människor som inte hejade dök upp och försvann. Jag provade därför att fråga den här dottern om släktskap och sånt men det fick jag inget ut av. När mannen som står på namnet kommer tillbaka till Sverige och jag ” gogglar” fram fakta så här: 1. Hans nya fru flyttat till en annan adress. 2. Hennes barn har tagit över hennes lägenhet. 3. Grannen mitt emot är inte som innan. Undviker en och är allmänt förändrad. Så vad lär vi oss av det?
Det är ett lagbrott att öppna andras post.
Vad tycker Kurt Ivan att jag skulle ha gjort då?
Som vanligt publicerar denna eminenta blogg fakta som de tre offentligt finansierade medierna borde ha gjort, de som menas är ÖA som finansieras via dels presstöd men framförallt via generös annonsering från Ö-viks kommun och landstinget, Tidningen 7 (som enligt presstödsnämnden inte är någon tidning utan ett annonsblad) som har sin största sponsor i Ö-viks kommun och dess annonsering samt Radio Västernorrland/lokala Mittnytt som till fullo finansieras via skattebasen. Det räcker med vanligt hederligt “bonnförnuft” för att i de ovan nämnda medierna, se hur “kotteriet” mellan de sk. journalisterna och den politiska adeln i Ö-vik innebär att medborgarna inte bara undanhålls fakta utan t.o.m smälls i lögner via dessa medier.
Ämnet i detta blogginlägg (socialbidragens utveckling) kommer att vara ett återkommande ämne mot den bakgrunden att alla de utländska element som på ett fantastiskt sätt skulle bidra till tillväxt och välstånd i kommunerna nu visar sig var ett ekonomisk jättesänke. Det förhållande att per den 1 juli i år, så övergår försörjningsansvaret på kommunerna för de sk. ensamkommande barnen (de som fick stanna trots att de i flesta fallen hade ett avvisningsbeslut och att de bedrägligt har uppgivit en felaktig ålder). Det förhållande att de utländska element som okritiskt släpptes in i Sverige, via de stora flyktingströmmarna med början 2016 nu skall försörjas av kommunerna (eftersom statens bidrag för dessa inte gäller längre än ca. två år). Det förhållande att riksdagens majoritet nu har beslutat om en mycket generös anhöriginvandring som redan under kommande höst kommer att belasta kommunernas socialbudgetar på ett mycket negativt (och oförutsägbart) sätt. Den minnesgoda läsaren av denna blogg kommer nog ihåg alla politikers, journalisters, påtryckare gruppers (vars representanter gärna draperar sig i batik) etc. försäkringar om att massinvandringen skulle efter bara en kortare “etableringsfas” berika Sverige på ett fantastiskt sätt. Fråga, var (i vart fall inte i Ö-vik) kan en vanlig hederlig skattebetalare i detta land se dessa positiva effekter? Eller är det bara en massa arbetsskygga bidragsdiarer som har importeras till syfte (att likt rikskansler Axel Oxenstiernas devis) se till “att en mätt bonde är en farlig bonde och skall därför skattas till tå och häl”.