Låtsasbudgeten som sossarna fick igenom via borgerlig passivitet, fortsätter vara just en låtsasbudget.
Enligt budget ska årsresultatet bli +84 Mkr, men månadsuppföljningen för juni – som föredras på kommunstyrelsens sammanträde idag – säger nu att prognosen är +9 Mkr. Det är 75 Mkr sämre än budget.
Ojdå, vi räknade lite fel.
Vad man egentligen gjort är att driva gäck med hela budgetprocessen. En företagare som skulle bete sig så här, skulle snabbt upphöra att vara företagare.
Så här ser det ut:
Av ovan kan man uttyda att det är på utgiftssidan och verksamhetens intäkter som man framförallt har räknat fel. Verksamhetens intäkter är saker som avgifter och riktade statsbidrag. Så här beskriver kommunen det själva:
Det är viktigt med bredband, helt klart. Kan inte sosselurerna streama netflix, kanske de börjar ifrågasätta rådande ordning?
I nedan diagram framgår hur budgetunderskotten fördelas mellan nämnderna. De fyra ”viktiga” nämnderna går alla med gedigna underskott. Det är bildningsnämnden (skolan), samhällsbyggnadsnämnden (infrastruktur), humanistiska nämnden (socialtjänst m.m.) och omsorgsnämnden (framförallt äldreomsorg).
Det som måste förstås är att sådana här underskott kan inte hanteras någon längre tid, med mindre än att antingen höjs skatten eller så sparkar man folk. Båda åtgärderna är mycket politiskt belastande. Tillsvidare försöker man förmodligen hålla näsan över ytan genom s.k. naturliga avgångar. Det betyder att personal går i pension men ersätts inte av nyanställningar.
Viktigt att känna till är även att om skatten höjs så är det inte självklart att hela höjningen kommer kommunen till del. Reglerna för statsbidrag är en snårskog. Som exempel kan tas Malmö, som är en rent konkursmässig kommun. Där är kommunalskatten 21,24 kr på hundralappen. I Övik är den 22,44 kr. (Detta är alltså inte inkluderat landstingsskatten).
Titta särskilt på bildningsnämndens prognos. Är det någon som på allvar tror att det dykt upp oförutsedda utgifter om 36 Mkr i skolverksamheterna?
Att lägga sådana budgetar är bedrägeri och det borde vara kriminellt.
Fler inlägg
Tips: Jan Blomgren om utbyggnaden av energiproduktion
Chefer och pappersvändare vinnare – arbetarkvinnor i omsorgen förlorare
Urbaniseringen visualiserad genom papperskorgar