Så vaknade då Allehanda.
Efter oss, kan man lugnt säga. Närmare bestämt 21 dagar efter oss. Ty redan den 21 december skrev vi om konsekvenserna av M+KD-budgeten på extratjänstområdet i inlägget “Så börjar det då“. Nu har äntligen Allehanda fått ut en artikel värd namnet om saken.
Enkelt uttryckt så är det så att staten tar sin försörjningshand från de individer som uppbär extratjänster och en stor majoritet av dem blir istället socialbidragstagare. Få har nämligen rätt till a-kassa, eftersom de flesta är utrikes födda. D.v.s. invandrade i närtid och i avsaknad av tidigare anställningar.
Vi uppskattade antalet extratjänster i kommunen till 100. Det var fel. Situationen är mycket värre. Den rätta siffran är 185, varav 110 utrikes födda. Ett tjugotal var “skogsarbetare” på Skogsstyrelsen i Övik, vilket vi skrivit om här.
Utfasningen kommer att ske gradvis. Det är beviljande av nya extratjänster som upphört. Befintliga extratjänster löper på ett år. Tidigare kunde en förlängning på högst ett år beviljas, men den möjligheten är nu stängd, enligt Arbetsförmedlingens pressansvarige (som vi var i kontakt med före jul).
Visst är det roligt att slå en nyhetstidning på fingrarna. Att vara tjugotalet dagar för avlönade journalister med en, för skattebetalarna, viktig nyhet. Journalister med 400 000 kr i årsinkomst som accelererar som pormaskar. Men, det finns också något tragiskt med detta. Fetbukad media med kollektivavtal, flextid och väl tilltagen semester, dröjer med att rapportera kända sakförhållanden av intresse för kommuninvånarna och man är helt snöpta när det gäller att ställa sossestyret relevanta frågor om de ekonomiska konsekvenserna.
Insikten är denna: med sådan media får vi sämre politiker – oavsett politisk färg. För politikerna behöver endast navigera de partiinterna farvattnen. Aldrig riskera de gatlopp i offentligheten.
Utom här då förstås.
(Det har varit mycket referenser till Allehanda på sistone, men det är helt enkelt svårt att låta bli. Vi ska se om vi inte kan dra ned på antalet sådana inlägg.)
Örnsköldsviks Allehandas lierande med den styrande “sosseadeln” har under de senaste åren varit en garant för att medborgarna i Örnsköldsvik har hållits ovetande och desinformerade om det vanstyre kommunen utsatts för. De kommunala låtsasbolagen som verkar ha sin största funktion i att försörja ett antal arvoderade oduglingar, den närmast korrupta överförmyndarverksamheten, kommunal försörjning av ishockey miljonärer, ett va-system som förfaller, ett antal byggprojekt som skall räddas med kommunala medel, en chefstillsättningskarusell inom kommunen som verkar vara mera av försörjningsstöds art än kommunala effektivitets skäl, vård skola och omsorg i fritt fall, etc, etc. är exempel på vad för slags frågor som ÖA lite slött rapporterar om men aldrig kritiskt granskar. Mot bakgrund till de (bara i år) många tusen förhoppningsfulla läsares förtroende för denna eminenta blogg som GRANSKNING Örnsköldsvik är, inte (som det antyds i ovan blogginlägg) slutar att ställa ÖAs redaktion till ansvar för att medvetet döljer eller korrigerar sanningar om tillstånden i Örnsköldsviks kommun. .