Ännu mer bidragspengar till IOGT-NTO

Vi skattebetalare ska punga ut med ännu mer pengar till IOGT-NTO. De räcker inte att vi ska göda nykterhetsorganisationens årsmöte i Övik med 300 000 kr. Nu får IOGT-NTO Drömme dessutom 25 000 kr:

iogtnto

Nykteristerna ska spela teater alltså. Varför ska vi betala för det?

Därför att IOGT-NTO:s starke man i Drömme är Olle Häggström, socialdemokrat och under förra mandatperioden ledamot i kommunstyrelsen samt ordförande för Örnsköldsvik Airports styrelse. Nu har Olle Häggström trappat ned och är ”bara” ledamot i humanistiska nämnden och lite till:

olleh.png

Uppdraget som styrelseordförande i Örnsköldsviks Airport upphör i vår i samband med bolagets stämma. Men Olle Häggström är föreslagen att sitta kvar som ledamot i lag med bl.a. Elvy Söderström, se här.

Olle Häggström är inte bara en framträdande person lokalt i IOGT-NTO Drömme, han är även utvecklingschef på IOGT-NTO i Västernorrland [Uppdatering: detta är fel, se längst ned i inlägget]. Och som sagt sosse.

Klirr, klirr.

Hur fungerar man när man ägnat ett helt liv åt att moralisera över andras nyttjande av alkohol, men utan att blinka tigger av det allmänna? För tiggeri är det och det finns bättre användningsområden för dessa pengar.

Beslutet att ge IOGT-NTO Drömme bidrag är fattat på delegation. Det är alltså ett tjänstemannabeslut. Beslutet är taget på den s.k. Föreningsbyrån, som är en del av Fritidsenheten på Kultur- och fritidsförvaltningen. Det är en av de enheter som är mest socialdemokratiserad. Det är där [social]demokratisamordnaren arbetar. Hon vars syster nu är S-märkt ordförande för omsorgsnämnden och vars chef har varit kandidat för S i kommunvalet. Ja, läs själv.

Som delegationsbeslut kommer det att rapporteras till Kultur- och fritidsnämndens ledamöter på nämndens sammanträde onsdagen den 20/3. Det vore inte fel om den s.k. oppositionen visade lite stake och frågade avrapporterande förvaltningschef hur det kan komma sig att det rinner grädde och honung till nykteristerna mest hela tiden.

Ni dör inte av att öppna truten och företräda era väljare.

Uppdatering: Olle Häggström är pensionerad. Rätt skall alltså vara att han är f.d. utvecklingschef på IOGT-NTO Västernorrland.

Betygsätt artikeln

Klicka för att betygsätta

Medelbetyg 0 / 5. Vote count: 0

Bli först att betygsätta

Välkommen att kommentera