Idag har samhällsbyggnadsnämnden sammanträde. (Varken denna nämnd eller bildningsnämnden ställde in aprilmötet, tvärtemot vad vi trodde skulle ske, då övriga tre nämnder ställde in). Ett av ärendena är detta:

Samhällsförvaltningen ansvarar alltså för underhållet av 33 broar längs med enskilda vägar. Dessa besiktigas var sjätte år av Trafikverket. Tio av broarna är sådana att de utgör enda möjliga färdväg. Av dessa tio har tre fått ”kritiska anmärkningar på bärande konstruktion” och Trafikverket anser att de bör stängas för allmän trafik.
En av broarna är den som går över bäcken mellan Bäckfjärden och Utbysjön, på vägen ut till Bäck. 60 fastigheter skulle drabbas om bron stängs.
Vad kommer kalaset att kosta för dessa tre broar?
Kostnadsuppskattningen säger 20 Mkr. På det skall dras av 70% i bidrag från Trafikverket. Nettokostnaden skulle i så fall bli 6 Mkr.
Hur man skall lösa passager för de boende under arbetstiden, framgår inte.
Fler inlägg
Så stor är din andel av regionens underskott
Blandad kompott
Söndagsspaning: dildojournalism, romer och tipitält