Nytt vattenverk i Gerdal för 150 Mkr. Vattenskyddsområde som ger upphov till en rad krångel och kostnader för verksamhetsutövarna i området. VA-avgifterna höjs med 6%.
Om detta har vi skrivit tidigare.
Vi har också skrivit om bevattningsförbud och ledningsläckage. Nu finns ett bra diagram tillgängligt som visar just hur stort svinnet har varit i ledningsnätet – hur stor andel av det i vattenverken producerade vattnet har aldrig nått abonnenterna?
Så här ser det ut:

Diagrammet är taget från en konsultutvärdering av MIVA:s verksamhet.
Läs gärna det tidigare inlägget ”Bevattningsförbudet – MIVA hemlighåller vattenverkens kapacitet”.
Finns det några jämförbara kommuner med publicerade siffror? Siffrorna ser ju inte bra ut, men vad säger de (annat än det läcker 🙂 )? Vad är standard i branschen undrar man som lekman.
Min enda tolkning är att produktionskostnaden för vattnet måste vara försvinnande liten. Det är allt annat som kostar pengar.
Enligt denna länk är Sverigemedel 25%.
https://www.pollex.se/aktuellt/vattensvinnet-ett-stort-problem
Nu har vi ledsnat på er så kallade granskning. Ni skäller på allt och alla och hävdar att allt är socialdemoktraterna i Örnsköldsviks fel och dom vill ni få bort. Ni kan för övrigt inte presentera något alternativ. Ni skiter fullständigt i art vi som skriver och fyller i en liten sketen ruta om att vi vill ha fortsatt rapport om hur era så kallade artiklar utvecklas. Det kallas nada och stavas på svenska inget. Jag kommer nu att ge er möjligheten att antingen träda fram med bild och namn och sen bli betraktade som rumsrena varelser . Eller så tiger ni ihjäl ert utrymme och vi berättar om det helt öppet i en intervju med tv som kommer att spridas i en oändlig krets och defintivt inte kommer att leda till framgång för er.
Så nu gör vi så här. Ni slutar med all kritik mot alla. Ni gör avbön på er hemsida och sen tar nu kollektivt självmord så samhället slipper dyra vårdkostnader. Ska bli så skönt att slippa era onyanserade artiklar som till 100 procent är baserade på Allenda.se artiklar. Vilka ni alltid börjar med ett negativt anslag för att senare dissekera sönder och samman. Och aldrig ett endast ont ord om Thomad isaias engglund. Gift med en politiker som jobbar eller kanske har jobbat på en statlig myndighet men förmodligen inte jobbar kvar pga januariövenskommelsen.
Ni gänget ta och skärp er. Annars så ska nu få se på andra bullar.
Frågan är ju vad ni vill ha sagt med denna ”granskning”? Det är mycket svinn helt klart men hur i hela friden skall det gå att fixa detta svinn samtidigt som dom inte verkar få höja taxorna? Ni, precis som så många andra gnäller ena sekunden att det är för dyra VA-taxor i kommunen. I andra sekunden försöker ni få det till att rörnätet osv inte underhålls tillräckligt. Med vilka pengar menar ni man ska underhålla? Skulle kommunen besluta att till 2025 ska det totala svinnet halveras. Då skulle det bli ett j***a liv när kommuninvånarna skulle förstå vilka pengar som måste till!
Inga val, inga pluspoäng, nästan ingenting vinns av att gräva ner en del av kommunens skattepengar. Men det kanske måste till för att vi ska ha tryggad vattenförsörjning även framgent.