Vi inleder med att citera ett stycke ur socialdemokraternas kampsång Internationalen:
Arbetare, i stad på landet
en dag skall jorden bliva vår
När fast vi knyta vänskapsbandet
lättingen inte råda får.
Många rovdjur på vårt blod sig mätta
men när vi nu till vårt försvar
en gräns emot dem alla sätta
skall solen stråla mera klar.
(Lätting betyder ”latmask”)
Eva Sonidsson är ordförande i kultur- och fritidsnämnden. Hon valdes till detta förtroendeuppdrag hösten 2018, efter valet som brukligt är. Vid årsskiftet 2018/19 tillträdde den nya nämnden och därmed blev Sonidsson heltidsarvoderad.
Vi påminner om att Örnsköldsviks kommun har ett mycket högt antal heltidsarvoderade politiker i förhållande till kommunens storlek. Se inlägget Grotesk överrepresentation av heltidsarvoderade politiker i Öviks kommun. Det är faktiskt inte omöjligt att Övik har flest heltidspolitiker per capita i hela landet.
Ett sådant uppdrag fick alltså Sonidsson och den utdelningen skedde trots att hon skrev sig i Övik så sent som i augusti 2018. Se inlägget Sollefteåbor, titta hit! Sonidsson belönas med ordförandepost i Övik.
Ordförandeposten för kultur- och fritidsnämnden arvoderas med (i enlighet med av fullmäktige fastslagna regler) 55% av ett riksdagsledamotsarvode. Det blir idag 38 455 kr/månad. Den ”lönen” fick alltså Sonidsson från och med 1 januari 2019.
Perioden 2006-2018 var Sonidsson riksdagsledamot. Som sådan kvalificerade hon sig till inkomstgaranti. Det är en förmån som gör att de före detta riksdagsledamöterna kan fortsätta att peta sig i naveln efter den politiska karriären i rikspolitiken. Nedan kan beskådas Sonidssons garanti:

När Sonidsson lämnade riksdagen var hon alltså garanterad en inkomst på 60 691 kr/månad under de 12 första månaderna och därefter 50 070 kr/månad fram tills pension. Sonidsson fyllde 65 år i december 2020.
Inkomstgarantin fungerar så att den fyller på eventuell inkomst av tjänst upp till de ovan angivna beloppen. Det spelar alltså ingen roll vilken inkomst från arbete Sonidsson har, så länge den understiger inkomstgarantins nivåer – hon får ut garantinivån oavsett.
Så hur nyttjade Sonidsson inkomstgarantin?
Så här:

Hon tog alltså direkt ut garantin året hon slutade, vilket blev drygt 2 månader hösten 2018. Därefter tillträdde hon ordförandeposten i kultur- och fritidsnämnden och fick runt 38 000 kr/månad i arvode, betalt av Öviks kommuns skattebetalare. Dessa 38 000 kr/månad kryddade hon med inkomstgarantin till 60 691 kr/månad i 10 månaders tid till ca oktober 2019. Därefter har hon nyttjat inkomstgarantin att öka sin inkomst från 38 000 kr/månad till 50 070 kr/månad fram till sin 65-årsdag i november 2020.
Nu är Sonidsson pensionär och heltidsarvoderad nämndsordförande samtidigt. 38 000 kr varje månad och sedan pension ovanpå det.
I en intervju som publicerades september 2017 i Allehanda och övriga MittMedia-tidningar i länet, lät det så här:
”– Det vet jag inte. Det får man väl se. Vi har ju bra förmåner från riksdagen med omställningsstöd tills man hittar ny sysselsättning. Sedan har jag min tjänst kvar på kommun.
Eva Sonidsson var när det begav sig konsumentvägledare i Kramfors kommun. Den tjänsten har någon annan i dag. Sonidsson är anställd på socialförvaltningen.
Att ta över i landstingstoppen tycks inte vara något hett alternativ.
– Så långt har jag inte tänkt än. Smickrande om någon tycker det, men nej tack, som heltidspolitiker har jag nog gjort mitt faktiskt.”
Jo, tack. Bra ”förmåner” har man. Och någon återgång till det kommunala jobbet blev det inte. Däremot återigen heltidspolitiker, så det var inte mycket sanning i påståendet ”gjort mitt”.
Det här är ingenting annat än att sko sig på det allmänna. Förr var sådant fult. Smutsigt. Skamligt.
Sonidsson är bara ett namn bland alla penninghungriga politiker som vi skattebetalare föder utan att de levererar annat än ett evigt bänknötande i styrelserum. De verkar i Hermetiskt tillslutna rum utan insyn om vad som sig företas.
ÖA, ortstidningen som har till att bevaka vad dessa personer sysslar med och därmed informera allmänheten, har för länge,länge sedan dragit sig bort från denna uppgift.
Ägnar sig nu uteslutande åt flashiga bildspel på Instagram, infantila ledarutskick av en viss herr Englund som tror sig imponera med märkliga ordkonstruktioner. Till detta hemma-hos reportage i slott och kojor. För att inte nämna, ett informationsblad åt MoDo-hockey.
Slisksugna småjäntor till reportrar, med förnamn som hämtade ur filmstjärnevärlden med en makalös förkärlek till spännande hemma-hos artiklar kring den politiskt välavlönade men ack så slappa “la Politica Famiglia ute på åkern i Sund.
Ur led är världen, när vi skattebetalare tvingas ekonomiskt underhålla dessa “parasiter på välfärdskroppen”