Örnsköldsvik har två riksdagsledamöter, båda socialdemokrater. Den ena är Anna-Belle Strömberg, som upphöjdes från ersättare till ordinarie ledamot genom ett avhopp. För de som till äventyrs inte känner till Strömberg, så lämnade hon rollen som vice ordförande i kommunstyrelsen, tillika kommunalråd, för riksdagen.
Strömberg är syster till regionrådet Glenn ”frånvaron” Nordlund. Mannen som har högsta politiska ansvar för landets sämsta sjukvård, men förmodligen syns minst i media av rikets alla regionråd. När Nordlund gick från kommunalråd i Övik till regionråd, kunde hans syster kliva upp från omsorgsnämndens ordförande till kommunalråd. Detta släktskapssnask finns det gedigen tradition av.
För fyra år sedan lärde vi sosseriet kommunallagens lydelser om jäv. Då anmälde för första gången fullmäktigeledamöterna i förekommande fall släktskapsjäv, när kommunstyrelsen och nämnderna skulle beviljas ansvarsfrihet. Det hade man inte gjort under de föregående 47 årens existens. Se inlägget Klansamhället – konsten att bryta mot kommunallagen.
Ändå måste här skrivas att nepotismen har minskat en del. Kanske beror det på att socialdemokratin avlar för obegåvade barn? Mer än en lokal pamp har brett fått ångra försöken att föra fram en oduglig avkomma i politiken.
Yngre förmågor som ändå har politisk begåvning, försvinner snabbt till större sammanhang på annan ort. Portionerna som serveras är större där och man kan tro att de skyr ledargarnityret hemmavid, där en majoritet håller helt undermålig kvalitet. Det senare skulle ingen broiler i exil erkänna, förstås.
Nåja. Anna-Belle Strömberg har nu ansatt infrastrukturminister Tomas Eneroth med en skriftlig fråga om att leda E4 genom en tunnel i Åsberget.

Den här tunneln framställs mer och mer som någon slags ödesfråga för kommunen. Det är den förstås inte. Istället utgör den en fast punkt för idélösa socialdemokrater att klamra sig fast vid. Man har inte modet att ha en vuxen dialog med kommunens invånare om utbildning, utflyttning, landsbygd, näringslivsfrågor, o.s.v. Istället står kommunalrådet Per Nylén med en skylt invid E4, med texten ”Bygg tunneln nu!”. Allehanda gör tramsartikel. Bilden påminner om TV-programmet Barnjournalen från 80-talet.
Centralortsperspektivet är också helt allenarådande. När man korsar kommungränsen söderifrån på E4, möts man av en solblekt och sliten skylt med texten ”Örnsköldsviks kommun”. Ingen stor välkomstskylt där inte. Sådana förbehåller man centralorten.
Hur som helst, tunneln är en absurditet i politiskt avseende. Den kluvna tungans produkt. Detta eftersom det påstådda behovet av den står i konflikt med målsättningar partiet anger i andra sammanhang.
Så här: Enligt S är klimatkatastrofen nära. Fossilbränsleanvändningen måste minska. Biobränslen kan inte ersätta dagens bensin- och dieselanvändning. Personbilsflottan måste till betydande del bytas ut mot elbilar eller möjligen vätgasdrift (bränsleceller). Kollektivtrafik ska ersätta delar av personbilstrafiken. Vägtransporter skall bytas mot spårbunden godstrafik. Om detta ska realiseras, varför finns då behov av en tunnel för 2 miljarder kr?
Anna-Belle Strömberg menar också att E4 genom Övik är en flaskhals i norra Sverige och att situationen kommer att förvärras genom de ”enorma investeringar som sker häromkring”. Man undrar onekligen hur hon tänkte då. Vilka enorma investeringar? Northvolts fabrik ligger i Skellefteå. När blev det ”häromkring”? Och notera att den är under full byggnation. Någon som tycker att trafiken är olidligt belastad av materialtransporter dit?
Metsä investerar förstås. Arbete pågår. Vilket trafikkaos har det genererat?
Och det där med ”…farligt gods, ofta högreaktiva kemikalier” – kan någon förklara för Strömberg att sådana inte försvinner för att de transporteras i tunnel? Och att brand och kemikalier i en tunnel är precis lika besvärande scenarion som på befintlig E4-sträckning. Kanske värre.
23 000 fordonspassager per dag. Det är ett av säljargumenten. Det är nästan exakt lika mycket som på Hornsgatan i Stockholm. Vill man jämföra med trafiken i Stockholm, så kan denna sida vara av intresse. Visserligen data från 2014, men ändå relevant.
Byggs tunneln så är det stor succé för socialdemokraterna. Titta vad vi kan – fixa pengar från staten!
Byggs den inte, så blir det en vuxenvariant av vi-har-ingen-ungdomsgård-argumentet: vi lyckas så dåligt med vår lokala politik, för staten är stygg och bygger inte tunnel i Åsberget!
I det ena fallet slår man sig för bröstet för andras öppnande av plånbokslädret. I det andra skyller man egna tillkortakommanden i vissa frågor på utfallet i en för dessa irrelevant annan fråga.
Det finns ett alternativ till sådant beteende. Sund realism. Omdöme. Försiktighet. Insikten att det är varken monumentsbyggande eller socialdemokratisk ideologi som får samhället att fungera, utan helt vanliga människors arbete. Förmågan att se att det är enskilda människors drömmar och individernas strävan som är motorn i ett framtidsoptimistiskt samhälle. Inte ideologiska läror eller gigantiska projekt i offentlig sektors regi.
För det är precis det vi matas med hela tiden – ideologi och påstådda behov av monument. Tunnel, kulturhus eller kusthöjdshemorrojd.
Det verkar som om att Anna-Belle (S)trömberg och socialdemokraterna i Örnsköldsvik inte tänker längre än näsan räcker. År 2030 skall Sveriges fordonstransporter ske fossilfritt. Bilar, lastbilar, traktorer, ja allt skall drivas med alternativa bränslen.Det lovade sossarnas dåvarande statsminister, ni vet han Stefan Löfven, (idag totalförsvunnen från den politiska arenan) han som byggde broar och släppte in hundratusentals förmånstagare att belasta det svenska skattesystemet år 2015 och framåt. Så, vad har då Anna-Belles näslängd med tunnelbygget att göra? Alla tunnlar har minst två ändar, som bekant. I den del som beräknas komma ut i norra delen av stan, finns ett stort antal människor boende. Huskropparna kallas Älgen. Med tunneln har man nu endast flyttat stadens problematik till att drabba ett nytt område. Vem vill nu bo där med en tunnel som släpper in och ut ca 23.000 fordon per dag runt knuten? Om vi nu skall hålla oss till Anna-Belles tunnel-strategi. Vem vill handla på ICA_Kvantum med 23.000 fordon passerande på en bro byggd över affärsområdet? Till detta, all övrig trafik kommer ju fortsättningsvis passera genom staden till arbetsplatserna norr om staden och till arbetsplatserna inne i stan plus alla som skall besöka skolorna, arbetsplatserna, de boende,idrottsplatserna och affärerna inne i staden. Någon minskning med 23.000 fordon genom staden, glöm det! Möjligen finns en fördel, den tunga trafiken, virkesbilarna och mattransporterna norrut som idag sker med långtradare försvinner från centrum, men efter 2030 skall ju dessa transporterna ske med järnväg eller med fossilfria fordon. Så, Anna-Belle bör nog tänka om och lite längre än sin näslängd innan hon ger sig in i diskussionen om en tunnel genom Åsberget. Vi är inte betjänta av en riksdagsledamot som inte har grepp om vad denne har för uppdrag i riksdagen.
Det finns ingen som helst logik att flytta E4 endast ett par hundra meter, det kan minsta barn begripa..
Denna iver att driva igen en tunnel ligger enbart i deras egen fantasi då de verkar tro att en tunnel på något sätt skulle göra Ö-vik exklusivt, men det enda exklusiva med denna lilla by har de redan byggt ihjäl och förstört på alla tänkbara sätt.
Att kommunledningen INTE har någon som helst koll på vad folk tycker, vill ha eller behöver visar dom titt som tätt.
Det ser man genom “förklaringarna” de ger av fattade beslut dom tagit, de är ju sällan de ger ärliga orsaker utan serverar lögner som dom “tror” att folket ska acceptera.
T.ex. som vid hastighetssänkningen i Ö-vik så sade dom att det var ett sätt att minska utsläppen vilket de senare dementerade.
Jag räknade ut att min dåvarande bil så ökade mitt utsläpp med 35-40% vilket är en både skrämmande som onödig belastning på miljön.
Det finns bara ett sätt att minska trafiken i Ö-vik och det är att göra som man gjorde i Gävle, dra vägen en rejäl bit utanför centralorten.
Men det är garanterat inget kommunledning kommer att föreslå då deras kamrater inom företagarna skulle skrika rätt ut då och sluta stöda dom.
I slutändan är ju även Ö-viks politiker stöpta i samma form som riksdagspolitikerna och i.o.m. det så kommer dom aldrig att göra något för folket utan enbart inrikta sig på sina egna intressen.
Jag har ställt samma 2 frågor till folk och svarsbilden har varit densamma:
Fråga 1: Säg något som Politikerna gjort så att folk i allmänhet fått det bättre?
Fråga 2: Säg något som Politikerna gjort så att folk i allmänhet fått det sämre?
På fråga 1 har ingen ännu kunnat ge ett gott svar, på fråga 2 har jag blivit överöst med svar (mycket mer än förväntat) vilket visar på att det är ett riksomfattande problem men att de största problemen med de styrande är i de mindre orterna där svågerpolitiken är mer utbredd.
Det går att lösa dessa problem men det kräver att folk gör det TILLSAMMANS annars är det i princip omöjligt.
Det första och största problemet är de ENORMA löner, arvoden, bonusar m.m. DE MÅSTE BORT då det lockar “fel” personer till posterna. Att vara politiker skall vara ett kall där man vill hjälpa alla andra människor och inte bara ett sätt att själva tjäna enorma summor.
Det andra stora problemet är att dom totalt struntar i lagar och förordningar förutom när det gagnar deras egna intressen.
Så länge VI INTE är lika inför lagen och att ALLA blir behandlade på samma sätt kommer det aldrig att vara ett rättvist och bra samhälle.
T.ex. polisen i Ö-vik struntar Hemfridsbrott, Olaga intrång, Bedrägeri, Urkundsförfalskning, Skadegörelse m.m. om man är en vanlig Svensson/Gräsrot men om en företagare med rätt social status “misstänker” att det varit någon i ett källarförråd då rycker dom omedelbart ut för att säkra ev. spår och det är av sådan vikt att Kommunens eget lilla språkrör ÖA skriver om det.
Vad säger man?!! Lika inför lagen – det är inget som existerar annat än på papperet.
Intressant att det här är så viktigt för Anna-Belle att hon inte ens korrekturläst namnet på berget hon vill spränga sig igenom. Åseberget… Jaja…