Örnsköldsviks Airport (OER) har nu haft bolagsstämma och årsredovisningen har gjorts tillgänglig för allmänheten. Det är nedslående läsning.
Antalet inrikes resor minskade med 82% under 2020. Charterresor till Kroatien förekom inte alls.
Nettoomsättningen sjönk från knappt 26 Mkr till drygt 15 Mkr. Resultat efter finansiella poster summerades till -16,2 Mkr. De senaste fem årens ackumulerade förlust överstiger nu 50 Mkr.
Som om det nu inte räcker, så bekräftas nu det tipsare till bloggen upplyst om senaste halvåret – banan måste asfalteras om. Man skriver i årsredovisningen:
”Stora investeringsbehov av basinfrastruktur föreligger, vilket innefattar ny asfaltbeläggning på rullbanan och utbyte av banljusanläggning.”
Visst har corona fullständigt skjutit flyget i sank, men OER var en ekonomisk mardröm redan innan. Nu kvarstår den mardrömmen, förvärrad genom pandemin och dessutom föreligger stora investeringsbehov. Tacka fan för att Per Nylén et consortes inte vill att den här årsredovisningen och flygplatsen i allmänhet, ska upp till debatt i fullmäktige. Husch, husch.
Den här verksamheten kan inte överleva på ens i närheten av kommersiella villkor. Sanningen är denna: det enda flyg Öviksborna kan få på Gideå är socialistiskt flyg – andra än de som nyttjar flyget är de som får finansiera det.
Hur sosseriet försöker hantera den uppkomna situationen, återkommer vi till i ett separat inlägg.
Årsredovisningen låter också meddela, under rubriken ”Miljö”, att flygplatsparkeringen har 10 parkeringsplatser med laddningsmöjlighet för elfordon.
Fler inlägg
Flygplatshaveriet fortsätter – nu i ny politisk regi
Det är inte en nyhetstidnings uppgift att okritiskt förmedla maktens dumheter
”Nödflyget” i AirLeaps regi levererar?