På kommunens facebooksida söker kommundirektör Magnus Haglund en ny ”tillväxtchef”.
Den tidigare chefen började sin bana på kommunen som ”jämställdhetsutvecklare” år 2003, mitt under dynastin Elvy Söderström, med en gedigen universitetsutbildning i ”socialt arbete” i bagaget. Via evighetsprojektet ”Världsklass Örnsköldsvik” blev det sedermera befordran till biträdande tillväxtchef, följt av tillförordnad tillväxtchef och slutligen ordinarie tillväxtchef år 2015.
Ingen tillväxt skedde under denna tid och hade det inte varit för invandring, så hade kommunens befolkningsantal minskat (och frågan är om det inte hade varit en bättre utveckling).
Idag har den f.d. tillväxtchefen lämnat kommunen som arbetsplats, för det statligt majoritetsägda forskningsbolaget RISE Processum, då med titeln ”Senior project manager”.
(Man kan tydligen ha en utbildning i socialt arbete och bli ”Senior project manager” i en forskningsverksamhet. I alla fall om den är statligt kontrollerad och förlagd till Övik.)
Nedan korta klipp visar Magnus Haglund presentera sitt chefsbehov. Vi frågar oss: söker han en tillväxtchef till kommunen – eller till centralorten? Och varför ljuger karln?
Jo, han ljuger. Någon befolkningsökning finns inte. Byggs gör det i centralorten. Samhällen som Gideå, Husum, Björna, Bredbyn, Mellansel, Moliden, Bjästa, Köpmanholmen, Skorped och fler därtill, är närmast under avveckling. Det mesta hänger snart på trekvart och kommunala verksamheter har i strid ström avskaffats eller flyttats.
Det är inte för oss han talar, kommundirektören. Ändå är vi med och betalar hans lön om runda slängar 100 ångermanlaxar i månaden.
Detta frälse med sina obscena löner, som inte presterar ett skit i förhållande till belöning – hur kan det få fortgå?
Allehanda efterlyste på Facebook häromdagen kommunens sämsta väg. Gensvaret är makalöst. I skrivande stund har inlägget 292 kommentarer. Nästan alla med olika förslag på väg. Och förslagen fördelar sig över precis hela kommunen. Från samhällen till byförbindande landsbygdsvägar.
Några citat från kommentarsfältet:
”Det är väl nästan alla utom E4”
”Enklare att söka den bästa vägen!”
”Tyvärr är den [Hattsjö/Flyggsjö mot Långviksmon] nog diskvalificerad, för dålig för att kallas väg”
Kommundirektören söker en tillväxtchef att vara med i ”denna fantastiska utveckling”.
Nog är det fantastiskt alltihop.
Vad har Magnus Haglund åstadkommit för Öviks kommun? Möjligen med att tillsätta en tillväxtchef värt namnet för bristen på tillväxt har lyst med sin frånvaro i många många år.
Frågan är samtidigt om MH är på väg att flytta fr Övik eftersom hans bostäder på Sjöbodvägen snart ska säljas. Det kommer då att inbringa ca 5,6 + 3 MSEK. Det vore isf att göra Övik en STOR tjänst om han tog sitt pick o pack lämnar sin tjänst och flyttar.