I månadsuppföljningen för april, som kommer att föredras på kommunstyrelsens sammanträde den 7 maj, så hittar man detta:
Prognosen för helåret 2019 är nu alltså 64 miljoner kr sämre än budget.
Redan under första kvartalet halkar man så fel att prognosen måste revideras med ett rejält avsteg från budget. Vad händer under kvartal 2, 3 och 4…?
Örnsköldsvik är förstås inte ensam kommun att ha denna utveckling. Men det gör bara saken obehagligare. Den som tror att pappa staten kommer gå in och fixa det här, bör lämpligen tänka om.
Frågan nu är: kommer det att stanna vid ett plusresultat? Eller kommer ekonomin i Övik utvecklas ännu sämre, med minusresultat som följd?
Kanske är det dags för kommunen att börja sälja av sitt stora mark och skogsinnehav, vilket skulle ge lite klirr i kassan. Varför skall kommunen äga stora skogsarealer? Arealer som skulle ge bättre avkastning i privata brukares händer.